Институт Данте Алигиери, Скопје

Новости


V SETTIMANA DELLA CUCINA ITALIANA NEL MONDO (23-29 NOVEMBRE 2020) Lunedi, 23 novembre inizia la V Settimana della Cucina Italiana organizzata in Macedonia del Nord che avrà quest’anno come tema: “Saperi e sapori delle terre italiane, a 200 anni dalla nascita di Pellegrino Artusi”. L’Ambasciata d’Italia in collaborazione con l’ICE, la cattedra di Lingua e Letteratura Italiana dell’UKIM e dell’Università ‘Goce Delcev’ di Shtip e l’Istituto Dante Alighieri hanno predisposto […]

IV Издание на манифестацијата Ден на италијанскиот дизајн во светот На 5 ноември 2020 година под покровителство на Амбасадата на Италија во Скопје и во соработка со Институтот Данте Алигиери од Скопје и со техничка поддршка на M6 Едукативниот центар во Скопје се одржа четвртото издание на Денот на италијанскиот дизајн во светот 2020. L’Italian design day беше одбележан со предавање на италијанскиот архитект, дизајнер, илустратор и уметник, Серџо Оливоти, […]

Амбасадата на Италија во Скопје во соработка со Институтот „Данте Алигиери“ од Скопје по повод ДЕНОТ НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ДИЗАЈН ВО СВЕТОТ организира МАСТЕР ЧАС СО СЕРЏО ОЛИВОТИ „Етиката на креативноста / дизајнирање книги за деца“ Семинар Четврток 5-ти ноември 11.15 – 12.30 часот На 5 ноември (11.15 – 12.30), по повод Денот на италијанскиот дизајн во светот, Амбасадата на Италија во Северна Македонија организира онлајн мастер час со познатиот италијански […]

УПИСИ ЗА ИСПИТОТ ПЛИДА ПРИЈАВУВАЊЕ за ПОЛАГАЊЕ ОД 20.10.2020 ДО 31.10.2020 ПОТРЕБНО е да се ПРИЈАВИТЕ на: ladante.skopje@gmail.com и на ВАШИОТ МАИЛ ќе ДОБИЕТЕ ПРИЈАВА и УПЛАТНИЦА за УПЛАТА во ДЕНАРСКА ПРОТИВРЕДНОСТ: А1 – 35 е, A2 – 45 e, В1- 55 e, В2 – 65 e, С1 – 75 e, С2 – 85 е ИСПИТОТ се ОДРЖУВА на 18.11.2020 за А1, А2, B1 и на 19.11.2020 за В2, C1, […]

XX-та НЕДЕЛА НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ЈАЗИК ВО СВЕТОТ “Италијанскиот меѓу збор и слика: графити, илустрации, стрипови” ПРОГРАМА Понеделник 19 Октомври 17.00 часот Свечено отворање на XX-та Недела на италијанскиот јазик во светот: “Италијанскиот меѓу збор и слика: графити, илустрации, стрипови”- онлајн предавање на Проф. Лоренцо Ковери. Презентација на изданието на „Круска„ за НИЈС 2020, од Клаудио Чочола и Паоло Дакиле. Лозинка за онлајн пристап: Платформа Zoom; Meeting ID: 750 1174 0390; […]

IN OCCASIONE DELLE GIORNATE DANTESCHE DI FOLIGNO LA MOSTRA “VERSO IL 2021. DANTE NELL’ARTE CONTEMPORANEA ITALIANA” Ogni anno le Giornate Dantesche di Foligno consolidano il forte legame della città umbra con il Sommo Poeta. “Con rinnovato slancio rispetto alla tradizione – come ha sottolineato l’assessore alla cultura, Decio Barili – vogliamo far conoscere a tutti – ‘urlare’ quasi – che Foligno è una città dantesca”. Dal 19 al 25 ottobre […]

Од средбата на Сандро Веронези со членовите на Комитетите Данте во светот. Вчера вечер во Палатата Фиренца се одржа убав настан, добро организиран. Сандро Веронези беше расположен да ги интерпретира трпеливо различните техники на своето пишување. Sandro Veronesi riceve il Premio Dante Alighieri per l'edizione 2020 del Il Premio Strega e incontra i Presidi Letterari… Gepostet von Società Dante Alighieri am Montag, 12. Oktober 2020

На 12 октомври, во Палатата Фиренца, ќе се одржи церимонијата на доделување на наградата за најгласаниот автор од читателите на Данте за наградата „Стрега“ во 2020 година. Гласањето на активните читатели од литературните кружоци се рефлектираше на она од другите „Пријатели на неделата“ кои гласаат за доделување на наградата „Стрега“ и коишто му го доделија на Сандро Веронези посакуваното литературно признание за неговата книга „Колибри“ (од издавачот Бродот на Тезеј). […]